Dobro održavan madrac jamstvo je dobrog sna. Stoga je važno brinuti se o njoj jer vrlo brzo može postati omiljeno leglo bakterija i drugih nametnika, uključujući grinje. Ove sićušne životinje dio su obitelji paukova. Za razliku od stjenica, ne grizu. Također ne prenose bolesti. Problem je što su za neke ljude vrlo alergeni. Ipak nisu tako bezopasna mala bića.
Od svih prostorija u kući, spavaća soba je njihovo omiljeno igralište. U prosječnom krevetu bilo bi ih više od milijun! Dovoljno da prođete kroz kralježnicu. Dakle, kako ćete znati imate li grinje u svojoj posteljini? Koje su ispravne radnje da ga se riješite? Blanc Cerise nudi vam sva rješenja za prevladavanje ovih mini-uljeza.
Kako ćete znati imate li grinje u svom krevetu?
Gostoprimljivo okruženje
Ako ste se nadali da ćete moći uočiti prisutnost grinja u vašoj posteljini, promašili ste: ovi su insekti nevidljivi golim okom. Ljubitelji toplih i vlažnih mjesta uglavnom se hrane mrtvim stanicama kože. Nije ni čudo što toliko vole naše krevete. Ali ne samo to: oni također obiluju jastucima, tepisima, tepisima, presvlakama za sofe i plišanim igračkama. Od trenutka kada je prostorija pregrijana, slabo prozračena i puna drangulija, stvoreni su svi idealni uvjeti za njihovo razmnožavanje. Pravi raj za naše male neprijatelje!
Još jedan znak da znate ima li grinja u vašoj sobi? Prah. Rado se miješaju, toliko da je u jednom gramu prašine moguće pronaći i do 10.000 grinja. A iako su manje od milimetra, mogu imati negativan utjecaj na naše zdravlje.
Alergijske reakcije
Alergijske manifestacije najočitiji su pokazatelji da znate imate li grinje u svom krevetu. Začepljen nos, suzne oči, svrbež u grlu, kašalj, učestalo kihanje… Simptomi alergije na grinje u konačnici nalikuju simptomima teške prehlade. No, za razliku od virusa, ove tegobe ne nestaju nakon nekoliko dana. Pogotovo zato što se manifestacije u određenim slučajevima pokazuju posebno virulentnim: opetovano izlaganje grinjama može uzrokovati ozbiljne napadaje astme kao što su ekcemi. Toliko zala koja mogu uništiti živote dotičnih ljudi.
Simptomi se općenito pojačavaju tijekom zimskih mjeseci, kada je u zatvorenom prostoru više grijano. Grinje se zatim razmnožavaju velikom brzinom u udubinama plahti ili kauča. Njihov izmet i ostaci iritiraju dišne puteve.
Medicinski tretmani mogu olakšati najosjetljivije subjekte. Ali za miran san i dalje je bitno doći do korijena problema. Kako očistiti svoj okoliš i zauvijek se riješiti grinja?
Naš savjet za odbijanje grinja s vaše posteljine
Na madracu i jastucima
Loša vijest je da je nemoguće potpuno iskorijeniti grinje kod kuće. Potonji se nastanjuju čak iu najčišćem smještaju. Dobra vijest je da postoje rješenja za smanjenje njihovog broja.
Sve počinje smadracem: ovdje je koncentrirana sva vlaga proizvedena tijekom noći. Ne preporučuju se madraci s unutarnjim oprugama. One sadrže brojne šupljine u koje će se grinje rado smjestiti. Kako bismo izbjegli napade što je više moguće, okrećemo se madracima od 100% lateksa ili hladne pjene.
Odabir podnice za krevet također je vrlo važan. Opruga je svakako vrlo udobna, ali ne dopušta posteljini da diše. Umjesto toga, odlučite se zapodlogu od letvicakoja potiče bolju cirkulaciju zraka.
Patite li od alergija i ne znatekoji jastuk odabrati? Imajte na umu da je veća vjerojatnost da će se grinje razmnožiti u jastucima od perja i paperja. Stoga vam savjetujemo da kupitejastuke sa sintetičkim punjenjemu kojima je manje ugodno spavati. Druga prednost je što se ovaj tip jastuka lako čisti i suši. Operite jastuk i poplun u stroju svaka 3 mjeseca za nesmetan san.
Ako ste odlučili zaustaviti grinje, zaštite za madracei jastuke bit će vam od velike pomoći. Ove pamučne prepreke sprječavaju kontakt kože s grinjama, a istodobno dopuštaju vlazi da izađe. Peru se redovito na isti način kao i posteljina. Dovoljno da posteljina duže ostane zdrava.
Još jedno oružje protiv grinja koje treba znati: soda bikarbona. Za dubinsko čišćenje (bez štete za okoliš ili vaše zdravlje), jednostavno rasporedite prah po cijeloj površini vašeg madraca ili jastuka. Možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca kako biste maksimizirali rezultat. Ostavite nekoliko sati, a zatim istrljajte četkom. Na kraju usisajte kako biste uklonili sodu bikarbonu.
Napomena: nemojte koristiti čistač na paru na svom madracu ili jastuku. Samo ćete povećati razinu vlažnosti i privući nepoželjne.
Na lanu
Jeste li znali da su određeni tekstili prirodno učinkoviti protiv grinja? To je slučaj slanom: struktura njegovih vlakana jednostavno sprječava parazite da se zalijepe. Plahte od lana stoga su idealni saveznici ako želite ograničiti rizik od alergija. Imajte na umu da je kompleti od lana i konopljejamče vam potpuno meke noći. Suprotno uvriježenom mišljenju, ove iznimne tkanine nisu nužno nedostupne. Blanc Cerise vam to dokazuje sa svojim navlakama za poplun od 100% ispranog platna: prepustite se vrhunskoj posteljini i poboljšajte svoju spavaću sobu po razumnoj cijeni.
Kao što ste već shvatili, ništa nije bolje odprirodne posteljinekada se radi o borbi protiv grinja. Ali to nije sve: potrebno je svakodnevno nekoliko radnji kako bi spriječili njihovu pojavu.
Jednom dnevno
Imate li naviku namjestiti krevet s jedva jednom nogom na podu? Loša ideja. Spuštanjem posteljine odmah nakon buđenja stvaratepravu zamku za grinje. Imali su vremena da se nakupe preko noći, posebno ako ste skloni puno znojiti. Ostavite krevet otvoren i protresite svoj poplun kroz prozor kako biste ga oslobodili prašine i druge prljavštine.
Dva puta dnevno
Prozračite svoju sobu ujutro i navečer najmanje 10 minuta: to pomaže u snižavanju razine vlažnosti i održava sobu na idealnoj temperaturi.
Svaki tjedan
Budite rigorozni u pogleduučestalosti pranja posteljine. Kako biste bili sigurni da ćete ubiti što više malih napadača, odaberite najtopliju temperaturu koju vaše plahte mogu podnijeti. Ne zaboravite na svoju pokrivače,navlake za jastuke, podloge za madrace, deke (čak madrac) kroz prozor čim vrijeme dopusti. Grinje mogu biti tvrdoglave, ali ne mogu odoljeti dnevnoj svjetlosti.
Akcije protiv grinja u spavaćoj sobi
Sve upućuje na to da imate grinje u posteljini? Objavite im rat:
- Pročistite sekundarna gnijezda grinja: zavjese, tepisi, plišane životinje… Pazite da ih ne zaboravite. Osim posteljine, potrebno je prati i njih jer mogu biti štetni za zdravlje ukućana
- Čistiti redovito: cilj? Uklonite što više prašine. Namještaj, okvir kreveta, letvice kreveta itd. Svaki kut spavaće sobe očistite dobro iscijeđenom krpom barem jednom tjedno. Za pod radije usisavač nego metlu, koja podiže prašinu i raspršuje alergene u okolnom zraku.
- Izbjegavajte ostavljati odjeću nagomilanu u podnožju kreveta: obavezno pospremite rublje dok idete.
- Odustanite od tepiha: odlučite se za pod koji se lako pere, poput linoleuma.
- Smanjite što više što je moguće vlaga: izbjegavajte postavljanje akvarija u svoju sobu ili previše biljaka kako ne biste stvorili preveliku vlagu. Ne zaboravite pravilno održavati svoj sustav ventilacije.
- Ograničite pristup svojoj sobi: životinje su odlično prijevozno sredstvo za grinje. Ako patite od alergija, bolje je izbjegavati spavanje sa svojom mačkom ili psom ili mu dopustiti da se udobno smjesti u vašoj spavaćoj sobi.
- Nemojte pregrijavati sobu: održavanje sobne temperature ispod 20 stupnjeva uvelike usporava razmnožavanje ovih mikroskopskih stvorenja.
Ukratko,znajte imate li grinje u svom domu . krevetnije tako očito: osim ako niste alergični na njih i ne pokazujete jasne simptome, otkrivanje njihove prisutnosti je teže nego što se čini. Tajna istjerivanja ovih mikroorganizama iz vašeg kreveta? Održavajte čistu, dobro osvijetljenu i prozračenu prostoriju. Zadnji savjet: budite besprijekorni s higijenom svojih ručnika za kupanje i ogrtača koji su puni mrtve kože i vlage na radost malih nepoželjnih.